Editorial

Autoři

Abstrakt

Vážení čtenáři,

v tomto dvojčísle časopisu PAIDEIA přinášíme vybrané texty z konference Nahodilost ve výchově, umění a sportu, konané v rámci každoročního setkávání u vybraného problému výchovy a vzdělávání. Konference se pokaždé znovu snaží o vytvoření půdy pro interdisciplinární dialog o zvoleném fenoménu. S ohledem na tento charakter se také výběr článků snaží obrážet rozmanitost přístupů oborových i obecně teoretických.

Ve svém textu promýšlí Anna Hogenová fenomén „das Gestell“ jako způsob našeho současného bytí, jehož základem je vůle k moci.

Naděžda Pelcová ve svém článku ukazuje, jak se fenomén nahodilosti stává významným problémem v různých podobách hermeneutické filosofie a jak nahodilost sama patří k rozumění. 

Michael Hauser představuje základní motivy filosofie Alaina Badioua a snaží se ukázat její kontinuitu i diskontinuitu s historickým materialismem. 

Dariusz Stepkowski přináší filosofický portrét významného ruského filosofa Sergeje Hessena a především rozvíjí jeho pojetí „Bildung“ a jeho návaznou reflexi v polské pedagogice a filosofii. 

Martin Brabec diskutuje otázku nepodmíněného základního příjmu a možných důsledků jeho zavedení spolu s teoretickou půdou, na níž se tato myšlenka objevila. 

David Rybák se snaží ukázat problém nahodilosti v jejím vztahu k podstatné nutnosti v kontextu Husserlovy fenomenologie. 

Věra Jirásková rozvíjí problematiku kategorie náhody především na pozadí významného teoretika Nassima Taleba. 

Milena Tichá ve svém článku ukazuje, jak se kategorie nahodilosti jen obtížně vřazuje do teorií ekonomického rozhodování a řízení. 

Jan Županič sleduje důležitou epizodu ze života šlechtického rodu Colloredo-Mannsfeldů na pozadí podmínek života vysoké šlechty z konce 19. a na začátku 20. století. 

Biografie autora

David Rybák

Mgr. David Rybák, Ph.D., odborný asistent Katedry občanské výchovy a filosofie UK PedF.

Stahování

Publikováno

2019-04-03