Editorial
Abstrakt
Vážení čtenáři,
od počátku nese časopis PAIDEIA na své domovské stránce motto, jehož autorem je Radim Palouš. Tento filosof uvedl spolu s Jaroslavou Peškovou filosofii výchovy jako postgraduální program na Univerzitu Karlovu. Oba zakladatelé byli žáky Jana Patočky. Určitým způsobem tak nastala nová etapa české filosofie výchovy; nová, protože jak Radim Palouš nikdy nezapomíná poukázat, česká filosofie výchovy má na svém nebi dvě hvězdy – Jana Amose Komenského a Jana Patočku.
6. listopadu 2009 oslavil profesor Radim Palouš 85. narozeniny a toto dvojčíslo e-journalu PAIDEIA přináší texty spolupracovníků a žáků Radima Palouše, kteří blahopřejí svému učiteli a příteli. Vyjadřují díky za jeho péči o duši, která se nikdy netýká jen jednotlivce, ale všech, kdo jsou ochotni se jí otevřít.
Text o problému tělesnosti věnovala Naděžda Pelcová, Anna Hogenová předkládá heideggerovské zamyšlení nad Hölderlinovým veršem. Mikuláš Horský píše o ideji Dobra a Jana Dlouhá uvažuje nad lidským určením. Irena Vaňková vyšla z veršů Jana Skácela a Zuzana Svobodová přirovnává život k liturgii. Lenka Krámská s Davidem Krámským se zamýšlejí nad humanitními vědami, David Rybák se věnuje myšlení Jaroslavy Peškové, Jana Šturzová se zastavila u problematiky významu ve výchově, Michal Slaninka se zamýšlí nad autoritou učitele a Taťána Göbelová připomíná příběhy nelhostejnosti ve Starém a Novém zákoně. K životnímu jubileu profesora Palouše přidali blahopřejné texty Jakub Hajíček, Kateřina Marková, Miriam Prokešová a Tereza Králíčková.
Stahování
Publikováno
Číslo
Sekce
Licence
Copyright (c) 2023 Zuzana Svobodová

Tato práce je licencována pod Mezinárodní licencí Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0.