Polite Speech Habitus as a Sociocultural Regulator of Social Networks II.

Definition of the Communication Security Axiom

Authors

  • Miroslav Slowik

DOI:

https://doi.org/10.14712/12128112.3296

Keywords:

security, politeness, principle, social communication, national identity

Abstract

Speech politeness is one of the characteristics of the formula of human speech behaviour, based on the structural aspects of language, anthropology, sociology and pragmatics, and acts as a speech mechanism acquired by speakers at a specific time and in a particular politically and ethnically defined territory. We will attempt to summarize the mentioned findings in a well-arranged plan, which, although in some aspects allows for a simplified but internally structured insight into the functioning of speech courtesy as a cultural artefact, has given preference through the development of the social construct to certain social values over others.

Author Biography

Miroslav Slowik

je doktorandem Ústavu románských studií Filozofické fakulty UK, zabývá se především antropolingvistikou a pragmalingvistikou; v popředí jeho zájmu stojí srovnávání různých řečově kulturních vzorců jako ustálených projevů chování utvářejících národní identitu; konkrétně se zaměřuje na oblasti českého a španělského/hispánského kulturního prostoru, zejména pak na řečovou zdvořilost jako jeden z aspektů vyvolávajících interetnický i intergenerační konflikt.

Published

2018-05-01

How to Cite

Slowik, M. (2018). Polite Speech Habitus as a Sociocultural Regulator of Social Networks II.: Definition of the Communication Security Axiom. Lidé města, 20(1), 23-62. https://doi.org/10.14712/12128112.3296

Issue

Section

Stati