Zdvořilý řečový habitus jako sociokulturní regulativ vztahové sítě II.

Definice komunikačně-bezpečnostního axiomu

Autoři

  • Miroslav Slowik

DOI:

https://doi.org/10.14712/12128112.3296

Klíčová slova:

security, politeness, principle, social communication, national identity

Abstrakt

Speech politeness is one of the characteristics of the formula of human speech behaviour, based on the structural aspects of language, anthropology, sociology and pragmatics, and acts as a speech mechanism acquired by speakers at a specific time and in a particular politically and ethnically defined territory. We will attempt to summarize the mentioned findings in a well-arranged plan, which, although in some aspects allows for a simplified but internally structured insight into the functioning of speech courtesy as a cultural artefact, has given preference through the development of the social construct to certain social values over others.

Biografie autora

Miroslav Slowik

je doktorandem Ústavu románských studií Filozofické fakulty UK, zabývá se především antropolingvistikou a pragmalingvistikou; v popředí jeho zájmu stojí srovnávání různých řečově kulturních vzorců jako ustálených projevů chování utvářejících národní identitu; konkrétně se zaměřuje na oblasti českého a španělského/hispánského kulturního prostoru, zejména pak na řečovou zdvořilost jako jeden z aspektů vyvolávajících interetnický i intergenerační konflikt.

Stahování

Publikováno

2018-05-01

Jak citovat

Slowik, M. (2018). Zdvořilý řečový habitus jako sociokulturní regulativ vztahové sítě II.: Definice komunikačně-bezpečnostního axiomu. Lidé města, 20(1), 23-62. https://doi.org/10.14712/12128112.3296

Číslo

Sekce

Stati