Zdvořilý řečový habitus jako sociokulturní regulativ vztahové sítě IV.

Sociální zoom, jeho předpoklady a evoluce

Autoři

  • Miroslav Slowik

DOI:

https://doi.org/10.14712/12128112.3253

Klíčová slova:

face, altruism, speech, image of the world, behaviour, social zoom

Abstrakt

This article deals with the face-to-face relation as the necessary and sole axiomatic definition of the human world. The human world, primarily perceived through the perspective of evaluating the world through the relation to the Other, is a cultural and biological construct. The face carries a specific world view that is necessarily formed through its relation to other faces. The human face is a prerequisite for the origin of language, which is exuded by the face, thus being both a product of the animal world as well as strategic human behaviour encoded in the language. Modern man and their behaviour is the result of the evolution of social zoom, a process that determined present-day civilisation solely on the basis of the evolution of a balancing mechanism, i.e. altruistic language behaviour.

Biografie autora

Miroslav Slowik

absolvoval doktorské studium romanistiky na Filozofické fakultě UK, od října 2018 je doktorským studentem obecné antropologie na Fakultě humanitních studií UK. Zabývá se především antropolingvistikou a pragmalingvistikou, v popředí jeho zájmu stojí srovnávání různých řečověkulturních vzorců jako ustálených projevů chování utvářejících národní identitu; konkrétně se zaměřuje na oblasti českého a španělského/hispánského kulturního prostoru, zejména pak na řečovou zdvořilost jako jeden z aspektů vyvolávajících interetnický i intergenerační konflikt.

Stahování

Publikováno

2019-05-01

Jak citovat

Slowik, M. (2019). Zdvořilý řečový habitus jako sociokulturní regulativ vztahové sítě IV.: Sociální zoom, jeho předpoklady a evoluce. Lidé města, 21(1), 41-88. https://doi.org/10.14712/12128112.3253

Číslo

Sekce

Stati