Kyz ala kačuu

Kyrgyzská tradice – sociální drama – hra na pláč?

Autoři

  • Barbora Gregorová

DOI:

https://doi.org/10.14712/12128112.3344

Klíčová slova:

ala kachuu, bride kidnapping, women in Kyrgyzstan, Kyrgyz family, violence against women

Abstrakt

“Ala kachuu”, literally translated as “take and run off”, is a term used to describe the Middle Asian practice of bride kidnapping that is particularly common in Kyrgyzstan. “Ala kachuu” exists in two possible scenarios: First, the bride elopes with the man she loves while her parents oppose the marriage, or second, the non-consensual kidnapping of the bride by a stranger occurs. Both scenarios adhere to special rules and often involve the groom’s extended family and friends. Among the locals and predominantly in rural areas, “ala kachuu” continues to be part of traditional culture with roots in ancient history, as depicted in the national epic “Manas”, despite of the fact that “ala kachuu” is a criminal act often inflicting physical and psychological harm to the young woman. The following paper presents the accounts of a number of kidnappers’ strategies, provides a historical abstract, as well as giving statistics from research conducted by R. Kleinbach and L. Handrahan, and describes several actual cases of bride kidnapping.

Biografie autora

Barbora Gregorová

v roce 2007 dokončila magisterské studium rusistiky a polonistiky na Filozofické fakultě UK, v letech 2008–16 studovala doktorský program na katedře etnologie téže fakulty. O téma postavení žen v Kyrgyzstánu se zajímá dlouhodobě, na téma rodinných obřadů a postavení ženy v kyrgyzské společnosti napsala disertační práci. Autorsky se podílela na publikaci Petra Kokaisla a Jana Pargače Pastevecká společnost v proměnách času: Kyrgyzstán a Kazachstán. Je autorkou beletristické knihy Kámen-hora papír a několika desítek publicistických textů, reportáží či recenzí, zaměřených především na komparativní kulturu či etnologii.

Stahování

Publikováno

2016-12-01

Jak citovat

Gregorová, B. (2016). Kyz ala kačuu: Kyrgyzská tradice – sociální drama – hra na pláč?. Lidé města, 18(3), 385-408. https://doi.org/10.14712/12128112.3344

Číslo

Sekce

Antropologický výzkum