Národ a jazyk

Migranti v americké společnosti

Autoři

  • Eva Eckertová

DOI:

https://doi.org/10.14712/12128112.3523

Klíčová slova:

nation, immigration, identity, language policy, assimilation, community

Abstrakt

The paper debates the issues of immigration, national identity and language. It considers the goals, means and the role of language as tied to the construction of nation by Noam Webster in the United States, Josef Jungmann in Bohemia and other scholars. It examines the ideology of community unified by a shared language and other factors in the historical context of mass immigration to the U.S., the history of U.S. expansion, immigration policies and social attitudes. It contrasts two options of immigrant interaction with the receiving society, i.e., the assimilationist behaviour of German immigrants in Texas with the Czech immigrants’ efforts of building a nation in the new Texas homeland in the 19th century. In its conclusion, the article examines the vitality of the concepts of nation, community and multiculturalism.

Biografie autora

Eva Eckertová

je slavistka a lingvistka. Dvacet let působila v oboru slovanských studií a lingvistiky na Connecticut College v USA a před tím krátce na University of Nebraska a Trinity University v San Antoniu v Texasu. Od roku 2010 působí na Anglo-American University v Praze, kde vede katedru jazyků. M.A. získala na University of Michigan v Ann Arboru a Ph.D. na University of California v Berkeley. Ve svém převážně mezioborovém výzkumu se věnuje migraci, jazykovým kontaktům a nápisům na náhrobcích texaských hřbitovů. Publikovala knihy Stones on the Prairie: Acculturation in America (Slavica Publishers 2007) a Kameny na prérii (Praha 2004) a články v českých i amerických časopisech (Journal of Slavic Linguistics, Časopis pro moderní filologii, Český lid, Markers, UCLA Slavic Studies, Kosmas, Brown University Slavic Contributions ad.).

Stahování

Publikováno

2012-05-01

Jak citovat

Eckertová, E. (2012). Národ a jazyk: Migranti v americké společnosti. Lidé města, 14(1), 17-44. https://doi.org/10.14712/12128112.3523

Číslo

Sekce

Stati