Aspekty mateřství žen s duševními poruchami a jejich vliv na vývoj dětí

Autoři

  • Petra Hájková
  • Lea Květoňová
  • Vanda Hájková

Klíčová slova:

mateřství, duševní onemocnění, interakce matka-dítě, raný vývoj, péče, potřeby dítěte, styly vazby, podmínky prostředí, speciální potřeby, podpůrné programy, výzkum

Abstrakt

Aspekty mateřství žen s duševními poruchami a jejich vliv na vývoj dětí. – Výzkum se zaměřuje na sledování aspektů mateřství žen s duševními poruchami a jejich vlivu na raný vývoj jejich dětí. Aspekty matek s duševním onemocněním budou zkoumány jako individuální zkušenosti prostřednictvím rozhovorů s ženami, u kterých byla diagnostikována duševní porucha a které v současné době pečují o jedno nebo více dětí - kojence, batolata a předškoláky. Současně budou provedeny rozhovory s 22 referenčními osobami, které mají s těmito ženami blízké vztahy (partneři, rodiče, neformální pečovatelé a další) a možnost sledovat kvalitu interakcí těchto matek s jejich dětmi a které mohou hodnotit možný dopad onemocnění na psychomotorický a sociální vývoj těchto dětí a možný vznik speciálních potřeb v raném a předškolním věku.

Výzkum reaguje na výzvu WHO obsaženou v Evropském akčním plánu pro duševní zdraví (2004), v usnesení Evropského parlamentu o situaci žen se zdravotním postižením (2018) a v Národním akčním plánu duševního zdraví 2020-2030 Ministerstva zdravotnictví ČR, která vyzývá k přípravě systému doplňkové podpory pro děti rodičů s duševními poruchami v ČR (2019).

Stahování

Publikováno

2022-03-06