Podpora psychického wellbeingu u žáků na základní škole
DOI:
https://doi.org/10.14712/23362189.2024.4530Klíčová slova:
psychický wellbeing, psychické zdraví žáků, odolnostAbstrakt
Na wellbeing je možné pohlížet z různých úhlů pohledu – fyzický, sociální a psychický. V našem příspěvku se soustředíme primárně na ten psychický wellbeing, představíme drobné aktivity podporující psychický wellbeing, které mohou využívat učitelé ve své práci se třídou.
Zhoršování psychického zdraví dětí je fenomén, na který musí české školství, zejména učitelé, reagovat. V následujícím článku chceme akcentovat skutečnost, že wellbeing u žáků může být zlepšován za pomoci drobných aktivit, které vedou děti ke zdravému vyrovnávání se se stresem. Ten je součástí běžného života, tedy i života ve škole, a žáci se tak již od raného věku mohou setkávat s tím, že pomocí právě jednoduchých cvičení mohou běžnému stresu dobře odolávat.
Reference
Hu, B. (2016). Jógátky: Pohádky a cvičení pro malé jogínky. Praha: Fragment.
MŠMT. (2020). Strategie 2030+. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. (Online). Dostupné z https://www.msmt.cz/uploads/Brozura_S2030_online_CZ.pdf.
Nagaraja, D. (2015). Buddhovy pohádky na dobrou noc: Příběhy lásky a moudrosti, které okouzlí, inspirují a obohatí vás i vaše děti. Praha: Supraphon.
NÚDZ. (2024). Národní monitoring duševního zdraví dětí: 40 % vykazuje známky střední až těžké deprese, 30 % úzkosti. Odborníci připravují preventivní opatření. Národní ústav duševního zdraví. (Online). Dostupné z https://www.nudz.cz.
O'Neill, H. (Ed.). (2017). Wellbeing in our schools: International Perspectives. CIDREE Yearbook 2017. Dublin: National Council for Curriculum and Assessment.
Peretti, N. (2017). Relaxační desetiminutovky: Aktivity ke zklidnění dětí. Praha: Portál.
Plummer, D. (2018). Hry pro rozvoj všímavosti u dětí: Mindfulness pro děti 5-12 let. Praha: Portál.